İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

İŞKUR’un amaçları arasında istihdamın yaygınlaştırılması ve işsizliğin önlenmesi yer alır. Bu amaç doğrultusunda üye olan kişilerden iş arayanların iş bulmalarına, personel açığı olan işverenlerin de personel açığını tamamlamasına hizmet etmektedir. İşveren olarak size en uygun personeli İŞKUR’a kayıtlı kişilerden tercih ettiğiniz taktirde,
istihdama yaptığınız katkıdan dolayı SGK tarafından teşvik almaya da hak kazanırsınız. 

İşe alımlarda SGK girişi yapılmadan önce
çalışanın İŞKUR’a kayıtlı ve aktif iş arayışında
olduğundan emin olarak teşvik kazancınızı korumuş olursunuz.

Bu nedenle işe alımlarda SGK girişi yapılmadan önce çalışanın İŞKUR’a kayıtlı ve aktif iş arayışında olduğundan emin olarak teşvik kazancınızı korumuş olursunuz.

İŞKUR’a Online Kayıt

İŞKUR hizmetlerinden faydalanabilmek için online kaydolmanız yeterlidir.

Peki online kayıt nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları izleyerek İŞKUR kaydınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sisteme Giriş

İŞKUR internet şubesine giriş yapabilirsiniz. Mevcut üyeliğiniz yoksa “Üye Ol” butonundan kayıt işlemine başlayabilirsiniz. İŞKUR kaydınızı dilerseniz e-devlet bilgileriniz ile de yapabilirsiniz.

Üyelik Formu

İstenen kişisel bilgilerinizi girdikten sonra “Yeni Üye” girişine tıklayarak karşınıza çıkan üyelik sözleşmesini onaylamanız kayıt işleminin ikinci aşamasına geçişinizi sağlayacaktır.

İŞKUR profesyonel bir özgeçmiş hazırlamanıza da yardımcı olacaktır. İŞKUR sistem yönergelerini takip ederek, eğitim durumunuzu, daha önceki iş deneyimlerinizi ve sektörel bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu sayede size uygun ilanlar için gerekli filtreleme yapılarak en uygun işe yerleştirilmenize olanak sağlar. 

Aktif Üyelik

İŞKUR’a kaydolduğunuzda bağlı bulunduğunuz İŞKUR Hizmet Merkezi sizin için bir danışman atayarak iş arama sürecinizi destekler. Tüm bu bilgilere online üyelik sisteminden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kayıt işleminizi tamamladığınızda İş Arama Statünüzün Aktif olduğundan emin olun.

İş Arama Statüsü: AKTİF

Bu sayede İŞKUR hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Aktiflik durumunuzu Kişisel Bilgiler ekranından görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Kayıtlar işlem tarihinden itibaren 12 ay süre ile aktifte kalmaktadır.

Bu süre içerisinde yenilenmeyen kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak pasife alınmaktadır. İŞKUR kaydınızı tekrar aktif edebilmek için sisteme giriş yapıp statünüzü “Aktif” olarak düzenlemeniz ya da İŞKUR hizmet merkezine başvurmanız gerekmektedir.

Sizin için açılan profilden tüm bilgilerinize ulaşabilir ve güncelleyebilirsiniz.